Blog Klockowe ciekawostki #1
Post
Anuluj

Klockowe ciekawostki #1

Powrót legendy

Jak to zwykle z początkiem miesiąca bywa, mamy kolejne klockowe premiery ze strony LEGO®. Po 14 latach znów w ofercie pojawiają się zestawy z serii Indiana Jones, co ma związek z nadchodzącym filmem o jego przygodach. Jeden z tych zestawów mocno zaskoczył mnie cenowo. Mowa o 77013 Escape from Lost Tomb.

LEGO® 77013 Ciekawe czy w środku Arki Przymierza znajduje się jakaś niespodzianka 🧐

Zwykle po zestawach licencjonowanych można spodziewać się większej ceny, otóż nie tym razem! Za równe 600 klocków na oficjalnej stronie trzeba zapłacić 179,99 zł co daje w przeliczeniu 0,30 zł za klocek. Jest to dobra cena za zwykły zestaw z np serii creator, a za licencjonowany bardzo dobra. Dodatkowo spodziewałem się że przy takiej cenie będzie on dostępny tylko w LS, o dziwo już teraz można go zamówić w SMYK z cenie niższej o 20 zł, co sugeruje ograniczoną dystrybucję.

Żeby było zabawniej, to inny mniejszy zestawik 77012 Fighter Plane Chase, który jest wyceniony katalogowo na 159,99 zł, zawiera tylko 387 części, co daje 0,41 zł za klocek. Cytując klasyka “matematykę zostawiam Tobie”.

LEGO® 77012 Uroczny projekt, chociaż ‘szybka’ w samochodzie wygląda bardzo słabo.

Na sam koniec z nowej serii zostaje diorama dla dorosłych. Zestaw 77015 Temple of the Golden Idol. Przedstawia pierwszą scenę z filmu Poszukiwacze zaginionej Arki. Dostajemy 1545 części za katalogowe 699 zł i tu nam wychodzi już bardzo niekorzystny przelicznik, 0,45 zł za klocek. To o połowę więcej niż zestaw wspomniany przeze mnie na początku. Spora różnica prawda? Sytuację może uratować jedynie szeroka dystrybucja, póki co jest widoczny jedynie na stronie SMYK i kosztuje 100 zł mniej. Wielka szkoda że tak odleciano z ceną bo prezentuje się bardzo ładnie.

LEGO® 77015 Piękna diorama i świetne minifigurki nie wyglądają na zestaw za 699 zł.

Podsumowując, nie wiem co siedzi w głowach ludzi odpowiedzialnych za ceny poszczególnych zestawów, ale nie jest to dobry kierunek. Ja zdaję sobie sprawę że przelicznik na klocki nie jest uniwersalny. Czasami mamy w zestawach unikalne odlewy, specjalne kolory i to potrafi podnieść cenę. Ba! nawet samo pudełko jest w stanie to zrobić, szczególnie takie czarne. Jednak dla mnie, człowieka który kupuje zestawy bardziej myśląc o częściach, taka sytuacja jest nieakceptowalna. Z pewnością sprawię sobie pierwszy zestaw, ma wiele fajnych części i bardzo dobrą cenę, na resztę zapewne pogapię się w katalogu i odpuszczę, gdyż w tych pieniądzach mogę dostać dużo więcej klocków. Bardzo żałuję również że widzimy kolejnego Indiane Jones a nie serię Adventures. Ehh, kiedyś to było…

Land Rover nadjeżdża

LEGO® 10317 Tadam! Majestatyczny Land Rover

Jeśli wydaje Ci się że zbytnio narzekam na ceny, to spójrz teraz na tego bydlaka. Fajny nie? Poproszę 1149 zł. Dostaniesz 2336 części i tak, to będzie 49 gr za klocek. Może mi teraz powiesz “ee no to na pewno wejdzie do szerokiej dystrybucji, nie narzekaj rybeusz”. Hehe, a pamiętasz może Camaro(10304)? Po pół roku bycia w ekskluzywnej dystrybucji, wydaje się że zestaw ten powoli wchodzi na rynek, ale póki co jest widoczny jedynie w jatu.eu i Proshop. Katalogowo wychodziło 55 gr za klocek, obecnie przy najniższej cenie jest to 45 gr za klocek.

Taki zestaw z lini Creator 3 w jednym, przykładowo nowy LEGO® 31139 Przytulny dom, obecnie jest dostępny na rynku za 200 zł i dostajemy za to 800 klocków. Wychodzi nam 0,25 zł za klocek. Oczywiście nie mamy tu licencji prawdziwego samochodu i potężnego pudła, jednak nie wydaje mi się żeby Land Rover był wart swojej ceny. Jeśli jednak mimo wszystko się zdecydujesz na niego, na pewno będzie świetnie wyglądał na półce 😉

Pick a Brick

W usłudze Pick a Brick na stronie LEGO® już jakiś czas temu pojawił się hełm wikinga, jednak był on dostępny tylko w usłudze “Standardowe”. Teraz jest dostępny jako “Najczęściej kupowane” więc czekanie na wysyłkę wynosi max 6 dni.

PaB Jest też wizjer rycerza w kolorze złotym, na bricklinku oba są droższe.

Mapa lokalizacji

Na blogu Fan Klocków odpalona została mapa lokalizacji związanych z marką LEGO®. Można na niej znaleźć sklepy, muzea i inne miejscówki. Myślę że to bardzo przydatne narzędzie. Niestety nie mają wklepanych wszystkich lokalizacji ale za to jest konkurs związany z ich dodawaniem. Mapę można znaleźć tutaj.

Ciuchcie

Premierę miała również wyczekiwana seria pociągów od COBI. Przyznam że sam czekałem z niecierpliwością. LEGO® również ma ciekawą ofertę wagonów silnikowych, jednak są one projektowane głównie pod dzieci. COBI natomiast zrobiło historyczną lokomotywę i wygląda ona fenomenalnie! Mechanizm od kół prezentuje się świetnie, a do tego dostajemy dwukolorowe tory 🤯 COBI może nieźle namieszać na rynku takimi cudeńkami. Cena gr/klocek nie jest zła, jednak poczekam z zakupem, aż trochę spadnie w szerszej dystrybucji.

COBI 6280 COBI 6280 Tory COBI Póki co w zestawach dostępne są tylko proste tory, ale w planach mają też zakręty.

Prima aprilis

Niedawno był 1 kwietnia, więc każdy starał się zabłysnąć jakimś żartem. Można było spodziewać się fejkowych zestawów, jednak firma LEGO® w tym roku poszła o krok dalej i wysłała kilku znanym youtuberom “prototypowy” zestaw do oceny. Na zdjęciach wyglądał zupełnie inaczej niż po złożeniu. Sam bym takim nie pogardził - zdaje się mieć dużo fajnych części. 😄 Co ciekawe, nikt nie otrzymał pudełka, klocki przyszły w plastikowych workach. Żarty trzymały się również naszej rodzimej firmy COBI, jednak obyło się bez większych akcji.

Podsumowanie

Oto i koniec pierwszego wpisu z serii Klockowych ciekawostek. Dziękuję za przeczytanie tekstu! Mam nadzieję, że format przypadł Ci do gustu :) Zachęcam do komentowania oraz dzielenia się innymi ciekawostkami związanymi ze światem LEGO® i COBI. Do następnego!

Ten post jest udostępniony na licencji CC BY-NC-ND 2.0 przez autora.

Komentarze